Kısaca Kablosuz İnternet

Kablosuz İnternet Erişiminde Altyapısız İnternetin Adresi

"KABLOSUZ İNTERNET"

WISP, "kablosuz internet servis sağlayıcı" kavramının ingilizcedeki karşılığı olan “Wireless Internet Service Provider” kelimelerinin baş harflerini kullanarak oluşturulmuş bir kelimedir.

Kablosuz internet servis sağlayıcılığını anlayabilmek için önce internet servis sağlayıcıları hizmetlerini son kullanıcılara hangi metodlarla ulaştırdıklarını hatırlayalım.

Bilindiği gibi İnternet servis sağlayıcısı, kişilere, kurumlara internet servislerini tamamen ya da kısmen belirli bir ücret karşılığında sunan aracı kuruluşlara verilen addır. Internet’ e bağlanmak için servis sağlayıcı kurumdan kullanıcı şifresi ve bağlantı için kullanılacak telefon numarası alınır. Bağlantı kurulduğunda servis sağlayıcı, bilgisayar için geçici bir IP adresi belirler. Farklı bağlantılarda IP adresi değişerek Internet’e bağlantı yeni bir IP adresi ile sağlanır. Servis sağlayıcının hat kapasitesi, Internet’ e bağlanma hızını etkiler.

Internet servis sağlayıcılığı ile “kablosuz internet servis sağlayıcılığı” arasındaki kritik fark, birincisinin internet hizmetini son kullanıcılara bakır kablo, yani evlerdeki telefon hattı üzerinden ulaştırmasıdır.

Oysa bir WISP yani “kablosuz internet servis sağlayıcı”, evdeki telefon hatlarına ihtiyaç duymaz. Interneti son kullanıcıya kablosuz bir şekilde 802.11 a,b,g,n teknolojisini kullanarak ulaştırır.

İşte bu noktada klasik internet servis sağlayıcılığının bir sonraki jenerasyonu olan WISP teknolojisini kullanarak "KablosuzOnline" markası ile hizmet vermekteyiz.